Naučná stezka Boršovský les Geologická expozice Hřebečské důlní stezky Město Moravská Třebová Příroda moravskotřebovska Mladějovská průmyslová dráha
Skřítek Hugo
Skřítek Hugo2016 - ideální rok pro návštěvu Hřebče - geologické hranice mezi Moravou a Čechami.


I v roce 2016 jste zváni na Hřebečské důlní stezky. Čeká vás příroda, technicko-historické památky a další atraktivity. A skřítek Hugo.


Na následujících stránkách najdete základní informace o tématech, která jsou podrobně popsána v rámci naučných panelů Hřebečských důlních stezek.
Přímo na místě, v lese, u vyhlídek, v obcích regionu ovinutých trasami stezek najdete více informací, množství dat umístěných na internet se snažíme dávkovat tak, abychom ve vás vzbudili zvědavost a nalákali k osobní návštěvě.


  

Hledejte tu jen ta nejdůležitější fakta a těšte se z bohatého obrazového materiálu v rámci našich internetových fotogalerií.

Krásu hmatatelnou, “ducha místa", objevte “na živo” sami. 

Je to možné při procházce lesy tak pěknými a nenarušenými,
že daly z části vzniknout přírodní rezervaci, nebo třeba prohlídkou maket důlních děl na autentických stanovištích, kde ještě před pár desítkami let probíhala čile těžba pokladů z hlubin Země.

Potěšte své oči a mysl pohledem na krajinu, která se snaží získat vaše srdce prostřednictvím vytyčených stezek.

Jistě budete osloveni pestrou nabídkou “dobrodružství”, která se tu dají prožít - kraj lemovaný krásně zvlněnými kopci, jeho historie i současnost, obnovené připomínky lidských znalostí a dovedností.

Stačí jen vyrazit směr Hřebeč a nechat se vtáhnout do děje. Průvodcem vám bude důlní skřítek Hugo. O něm se dozvíte víc, když kliknete na jeho obrázek. Nečekejte ale, že se tady na internetu moc rozvypráví. Neřekne než to, co je nezbytně nutné. Na stezkách se od něj dozvíte mnohem, mnohem víc.

Přejeme vám štastnou cestu k nám na Moravskotřebovsko a věříme, že to budete právě vy, kdo se mezi prvními bude přemísťovat od naučného panelu k rozhledně, od altánu k zastávce lesní úzkokolné dráhy, nebo z geologické expozice na poměrně vysoký kopec, jehož vrchol skrývá navzdory všem očekáváním vodní jezírka.

Hřebečské důlní stezky navštívila také Toulavá kamera

Více fotografií ze slavnostního otevírání stezek naleznete ve fotogalerii.Aktuality

I v roce 2016 jste zváni na Hřebeč - k procházkám po místech, které jsou naplněny historií a krásnou přírodou. Těšíme se na Vás, až se potkáme na Hřebečských dulních stezkách. Hugo a jeho parta
  
Na vyhlídce "U tety" přibyly nové stojany - až půjdete kolem nebo s kolem pojedete a nebo třeba i autem - tak se zastavte podívat. 
Geologická expozice otevřena - informace o otvírací době, vstupném atp. získáte na http://www.zamekmoravskatrebova.cz/index.php?id=13 
Přijďte se dotknout živé přírody! Permoník Hugo ve spolupráci s přírodou čaruje v hřebečských lesích. Jak je to tam nyní půvabné se můžete přesvědčit v našich fotogaleriích.
Město Moravská Třebová chystá v rámci propagace atraktivit ve svém nejbližším okolí několik dalších okruhů pojatých jako naučné a poznávací stezky. Městem samotným, díky jeho vzácné architektuře především z období renesance a baroka povede naučná stezka po všech nejvýznamějších pamětihodnostech. nebude jen tak obyčejná stezka – její autoři ji chtějí maximálně přizpůsobit duchu dnešní doby a tak se můžete těšit na interaktivní moderně pojaté procházení se napříč historií. Bližší informace se včas dozvíte z našich internetových stránek, ale i z Moravskotřebovského zpravodaje a z dalších medií. Další naučná stezka by měla rozšířit paletu výletů po nejbližším okolí města – jedná se o příměstskou naučnou stezku na vrch Strážný, strážící město na východní straně, vypínající se i nad obcí Linhartice. A v tomto směru směru se nachází bývalá štola, takže i k jejímu bývalému ústí by vedla tato stezka vedla. Více aktualit o věcech a akcích, které se pro vás momentálně připravují naleznete zde www.mtrebova.cz
Přírodní rezervace Rohová oslavila v roce 2009 významné jubileum - už 10 let od svého založení. Všichni z vás, kteří mají zájem o bližší informace o ochraně přírody v této lokalitě budou mít na těchto webových stránkách možnost získat zatím nejpodrobnější informace o PR Rohová. Do té doby můžou navštívit následující stránku a nebo si stáhnout ve formátu PDF odbornou mapu.
Historie na železnici
Zájemci o historické úzkokolejné železnice by si neměli nechat ujít první vyjížďku roku 2010 v Mladějově na Moravě. Při supění parní lokomotivy můžou zapomenout, že je 21. století a při sledování krajiny domýšlet reálie světa, který tu oživují nadšenci, kteří jsou až po uši zanoření do jedinečného fenoménu této regionálně nejvýznamější technické památky. Nejaktuálnějí jízdní řád naleznete zde. http://www.mladejov.cz/verejne-jizdy